wtorek, 21 marca 2017

Dzień dobry Wiosno




Dzień dobry Wiosno!!!


Niespiesznym krokiem nadchodzi wiosna na Suwalszczyznę…. Wiadomo, przecież to biegun zimna, więc przyjdzie nieco później niż w pozostałych regionach😃😃😃 Nie poddajemy się jednak i na jej spotkanie wybieramy się do lasu, tuż za rogiem. Nie jest to jednak byle jaki las, tylko miejsce kryjące w sobie tajemnicze kurhany Cmentarzyska Jaćwingów.  

Trochę to dziwne szukać budzącej się przyrody i w ogóle nowego życia na ….cmentarzysku, jednakże jest to miejsce niesamowite, spowite mgłą tajemnicy z odległej przeszłości, a do tego ukryte w głębi przepięknego lasu. Atmosfera miejsca i towarzyszący ptasi koncert, skłania do poszukiwania wiosny…….

O Jaćwingach tylko odrobinę….. Był to lud zachodniobałtyński, który we wczesnym średniowieczu zamieszkiwał tereny dzisiejszej Suwalszczyzny, wschodniej części Mazur i dużą część Litwy. Byli dość cywilizowani, gdyż tworzyli plemię osiadłe, lecz wojownicze, które z powodu oporu przed chrystianizacją (!), niestety wyginęło.

Wracając do kurhanów, jedną z najważniejszych cech kulturowych Jaćwingów, jest dominująca forma obrządku pogrzebowego, którą były cmentarzyska kurhanowe. Nasypy kurhanów zawierały wewnątrz różnorodne obudowy i konstrukcje kamienne, kryjące w sobie szczątki zmarłych.

Cmentarzysko w dawnej Szwajcarii jest jednym z najbardziej znanych i najlepiej zachowanych miejsc  tego typu, gdyż zawiera aż 70 grobowców, w tym grobowce książęce. Zawartość grobowców została pieczołowicie przeniesiona do Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Nie byłam tu kilka lat i to poszukiwanie wiosny skłoniło mnie do zupełnie innej refleksji. Mam wrażenie, że opiekun o tym miejscu zapomniał zupełnie. Usypanych kurhanów prawie nie widać…. Widoczne są jedynie owalne wzniesienia, całkowicie zarośnięte. A jeszcze kilka lat temu wyglądało zupełnie inaczej… Zapytam w Muzeum Okręgowym, może będą znali odpowiedź…. Grobowce przetrwały setki lat i stanowią świadectwo niezwykle ciekawej i unikatowej historii Suwalszczyzny, może warto więc te milczące kamienie bardziej wyeksponować.....






 Grobowiec książęcy - zdjęcie aktualne



Poniżej grobowiec książęcy - zdjęcie z 1998 roku

2 komentarze: