środa, 21 czerwca 2017

ROWEROWA ROZGRZEWKA


 ROWEROWA ROZGRZEWKA

 
Będąc certyfikowanym Przystankiem Rowerowym, zabierzemy Was dzisiaj na rowerową rozgrzewkę. Trasa dość krótka, bo tylko 18 kilometrów, malownicza, dedykowana dla rodzin z dziećmi i oczywiście rozpoczynająca się od Niespiesznie😊 W końcu posiadanie logo MPR zobowiązuje!

Postanowiliśmy znaleźć autorską ścieżkę, częściowo pokrywającą się ze szlakiem Green Velo i wzbogaconą o atrakcyjny postój na zebranie sił. Z perspektywy naszego Przystanku Rowerowego, wyruszyliśmy z Żubrynu w kierunku Jeziora Szelment. Odcinek biegnący przez Żubryn i Rychtyn nie stanowi żadnego oficjalnego szlaku rowerowego, chociaż w pełni na to zasługuje. Trasa jest niezwykle malownicza i urokliwa, wije się jak wstęga pomiędzy zielonymi pagórkami, pachnącymi ziołami i zbożem. Nawierzchnia jest cały czas szutrowa, a szlak urozmaicony łagodnymi, być może dla niektórych umiarkowanymi wzniesieniami, które zostawił nam przed tysiącami lat lodowiec. A nad nami bociany i żurawie😊 cudownie😊
 
Po przejechaniu kilku kilometrów docieramy do oficjalnego szlaku Green Velo, który pokrywa asfaltowa nawierzchnia, pozwalając  odpocząć od kurzu i piachu, ale to rzecz gustu. Po prawej stronie mijamy rynnowe Jezioro Szelment, ale zostawiamy je w spokoju, gdyż celem naszej wyprawy jest miejscowość Jeleniewo. Docieramy tam po przejechaniu około dziewięciu kilometrów od startu i tam zatrzymujemy się w Restauracji pod Jelonkiem. Jest to znana, rodzinna gospoda, specjalizująca się w daniach regionalnych – oczywiście suwalskich – czyli wszelkich wariacjach na temat ziemniaków (kartacze, kiszka i babka ziemniaczana, ale też super chłodnik i prawdziwe zsiadłe mleko!!!). Ponieważ jest to wycieczka rodzinna z dziećmi, zupełnie nie spieszymy się przy tych jadłach i napitkach😊
                Dziewięć kilometrów to nie jest żaden specjalny wynik, taki niedzielny spacer rowerowy. Jednakże dystans obrazuje, gdzie jesteśmy i pokazuje, że nasz Przystanek Rowerowy to doskonały punkt na rozpoczęcie wyprawy rowerowej w kierunku Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Jeleniewo stanowi właśnie bramę do SPK, a za nią już tylko kraina bogata w niesamowite formy pochodzenia polodowcowego, nietknięta cywilizacją… ale o tym przy okazji kolejnej wycieczki rowerowej.
Z Jeleniewa trzeba wrócić… Na drogę powrotną wybieramy trasę przez Wołownię, a następnie Suchodoły w kierunku Rychtynu. Jest to także szlak nieoznakowany, jednakże równie piękny i malowniczy. Mijamy fantastyczne, stare, opuszczone chaty, które czasy świetności mają już za sobą. Świadczy o tym chociażby bocianie gniazdo, zbudowane bezpośrednio na kominie! To dla mnie chata numer jeden! Niesamowita! Sama trasa jest rewelacyjna – cisza dookoła, śpiew ptaków i szumiące łany zbóż. Polecam!     

 

czwartek, 25 maja 2017

Mniszkowe Szaleństwo


Mniszek Lekarski

 

Dziś będzie o mniszku😊 Ukwiecone na żółto łąki Suwalszczyzny zainspirowały nas do działania – mamy syrop z mniszka lekarskiego! 😊

 Mniszka lekarskiego każdy zna – jest potocznie nazywany mleczem lub dmuchawcem, stał się tak powszechny, że zdajemy się nie zwracać na niego uwagi, a wielka szkoda!

 
 
 
Tymczasem jest to roślina o wszechstronnych właściwościach leczniczych, a także rewelacyjny środek na wiosenne oczyszczenie organizmu. Poznajcie wraz z nami powody, dla których warto sięgać po mniszek lekarski 😊

  


Substancje lecznicze zawarte w korzeniu i liściach mniszka lekarskiego.


W ziołolecznictwie wykorzystuje się głównie korzeń i liście mniszka, niekiedy zbiera się również kwiaty. Warto wiedzieć, że w Chinach w celach leczniczych wykorzystuje się całą roślinę – nawet nasiona.

Oto niektóre zdrowotne właściwości mniszka lekarskiego:

ü  wspomaga leczenie infekcji dróg oddechowych (kaszel, ból gardła)
ü  wzmacnia odporność
ü  oczyszcza organizm
ü  wspomaga leczenie chorób skóry
ü  stosowany zewnętrznie przyśpiesza proces gojenia się uszkodzeń skóry, zwalcza kurzajki i brodawki
ü  wspomaga pracę wątroby
ü  wpływa na tempo metabolizmu
ü  związki czynne mniszka mają korzystny wpływ na czynność wydzielniczą trzustki i normalizację procesu trawienia oraz działa pobudzająco na wydzielanie soku żołądkowego
ü  wspomaga leczenie cukrzycy
ü  wspomaga pracę nerek, działa moczopędnie
ü  wspomaga leczenie otyłości

 
Substancja obecna w korzeniu inulina – węglowodan, wpływa pozytywnie na regulację gospodarki węglowodanowej organizmu. Spowalnia wchłanianie cukru z pożywienia do krwi i obniża indeks glikemiczny spożytego pokarmu. Mniszek wraz z innymi ziołami stosowany jest w stanach przed cukrzycowych oraz w początkach cukrzycy.

 Mimo, że inulina jest lekko słodka, ma niską kaloryczność (150 kcal/100 g), może hamować łaknienie i zwiększać uczucie sytości, dzięki temu poprawia kontrolę nad ilością spożywanego jedzenia.

 

Syrop z mniszka lekarskiego jest pozyskiwany z kwiatów, korzeni czy łodygi tzw. mlecza. Jego kolor, konsystencja i smak przypominają miód, dlatego wiele osób mówi o nim: miód z mniszka. Syrop z mlecza, podobnie jak miód, jest także środkiem łagodzącym kaszel.

Medycyna naturalna zaleca stosowanie przetworów z mniszka w wielu schorzeniach powodujących uszkodzenie wątroby i zmniejszenie wytwarzania żółci, zwłaszcza w stanach rekonwalescencji po wirusowym zapaleniu wątroby, w zastoju żółci w pęcherzyku żółciowym, w zagrożeniu kamicą żółciową i jej początkach. Mniszek jest także stosowany w niedoborze soku żołądkowego.


Syrop ma działanie przeciwwirusowe i przeciwzapalne, dlatego najczęściej stosuje się go w leczeniu bólu gardła i kaszlu (podobnie jak syrop z cebuli), ale nie tylko! Syrop ten zawiera również wiele cennych witamin i minerałów i może być stosowany również do leczenia dolegliwości żołądkowych i infekcji skórnych. Ma też właściwości przeciwmiażdżycowe, żółciopędne i odtruwające, dlatego powinien się znaleźć w każdej domowej apteczce. Polecić go możemy wszystkim, a zwłaszcza dla naszych dzieci 😊!

 
Gorąco zachęcamy do picia – my już testowaliśmy, jak widać na zdjęciach 😃!

 

A dlaczego nasz mniszek jest najlepszy??? Odpowiedź jest prosta – zbieramy go na czystych łąkach Suwalszczyzny z dala od miejskich zanieczyszczeń i przygotowujemy go według starej, babcinej receptury😊

czwartek, 11 maja 2017

Miejsce Przyjazne Rowerzystom


 
Hurrraaa!!!! Mamy to!!!! Włączamy się w łańcuch rowerowych atrakcji Green Velo!!!!

Z dumą informujemy, iż Przystanek Rowerowy Niespiesznie otrzymał statut MPRMiejsca Przyjaznego Rowerzystom przyznawanego przez audytorów Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Taka rekomendacja oznacza, iż przeszliśmy pozytywnie procedurę weryfikacji oraz że spełniamy szereg kryteriów pod kątem „przyjazności dla rowerzystów”.

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo jest najbardziej spektakularnym projektem rowerowym w Polsce. Szlak ma długość ponad 2.000 km i wiedzie przez obszar pięciu województw Polski wschodniej, podzielonych na 12 Królestw Rowerowych. Jest to najdłuższy, spójnie oznakowany szlak rowerowy w Polsce.

Dlatego jesteśmy dumni, że mamy możliwość włączenia się w łańcuch atrakcji łączący miejsca, ludzi, przyrodę i kulturę. Suwalszczyzna to wyjątkowo dobre miejsce na łączenie różnorodności.

Nasz Przystanek Rowerowy położony jest niespełna 4 km od szlaku Green Velo w Królestwie Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska. O różnorodności Królestwa i baśniowej Suwalszczyźnie będziemy informować na bieżąco przy okazji wszelakich wycieczek rowerowych. Jednakże teraz zostańmy przy samym MPR.

Jako Przystanek Rowerowy posiadający certyfikat nadany przez audytorów Green Velo przyczyniamy się do rozwoju i promocji szlaku, ale też jesteśmy odpowiedzialni za spełnienie szeregu wymogów pozwalających na pozostanie miejscem „rowerowo przyjaznym”.

Odwiedzający nas rowerowy wędrowca może spodziewać się malowniczego miejsca do wypoczynku i regeneracji sił, wykorzystując atrakcyjną infrastrukturę siedliska, możliwości skosztowania lokalnych przekąsek, zaplanowania dalszej wycieczki, a także możliwości zadbania o swój rower. Z uwagi na unikalne położenie miejsce to może być traktowane jako stacja początkowa lub końcowa wyprawy rowerowej.

Życzymy miłego odpoczywania.


Zapraszamy


Więcej informacji o Wschodnim Szlaku Green Velo na stronie www.greenvelo.pl  

wtorek, 21 marca 2017

Dzień dobry Wiosno




Dzień dobry Wiosno!!!


Niespiesznym krokiem nadchodzi wiosna na Suwalszczyznę…. Wiadomo, przecież to biegun zimna, więc przyjdzie nieco później niż w pozostałych regionach😃😃😃 Nie poddajemy się jednak i na jej spotkanie wybieramy się do lasu, tuż za rogiem. Nie jest to jednak byle jaki las, tylko miejsce kryjące w sobie tajemnicze kurhany Cmentarzyska Jaćwingów.  

Trochę to dziwne szukać budzącej się przyrody i w ogóle nowego życia na ….cmentarzysku, jednakże jest to miejsce niesamowite, spowite mgłą tajemnicy z odległej przeszłości, a do tego ukryte w głębi przepięknego lasu. Atmosfera miejsca i towarzyszący ptasi koncert, skłania do poszukiwania wiosny…….

O Jaćwingach tylko odrobinę….. Był to lud zachodniobałtyński, który we wczesnym średniowieczu zamieszkiwał tereny dzisiejszej Suwalszczyzny, wschodniej części Mazur i dużą część Litwy. Byli dość cywilizowani, gdyż tworzyli plemię osiadłe, lecz wojownicze, które z powodu oporu przed chrystianizacją (!), niestety wyginęło.

Wracając do kurhanów, jedną z najważniejszych cech kulturowych Jaćwingów, jest dominująca forma obrządku pogrzebowego, którą były cmentarzyska kurhanowe. Nasypy kurhanów zawierały wewnątrz różnorodne obudowy i konstrukcje kamienne, kryjące w sobie szczątki zmarłych.

Cmentarzysko w dawnej Szwajcarii jest jednym z najbardziej znanych i najlepiej zachowanych miejsc  tego typu, gdyż zawiera aż 70 grobowców, w tym grobowce książęce. Zawartość grobowców została pieczołowicie przeniesiona do Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Nie byłam tu kilka lat i to poszukiwanie wiosny skłoniło mnie do zupełnie innej refleksji. Mam wrażenie, że opiekun o tym miejscu zapomniał zupełnie. Usypanych kurhanów prawie nie widać…. Widoczne są jedynie owalne wzniesienia, całkowicie zarośnięte. A jeszcze kilka lat temu wyglądało zupełnie inaczej… Zapytam w Muzeum Okręgowym, może będą znali odpowiedź…. Grobowce przetrwały setki lat i stanowią świadectwo niezwykle ciekawej i unikatowej historii Suwalszczyzny, może warto więc te milczące kamienie bardziej wyeksponować.....






 Grobowiec książęcy - zdjęcie aktualne



Poniżej grobowiec książęcy - zdjęcie z 1998 roku

czwartek, 2 marca 2017


PRZYSTANEK ROWEROWY


Z uwagi na nasze unikalne położenie pomiędzy szlakami rowerowymi Green Velo https://greenvelo.pl/portal/ , Podlaskim Szlakiem Bocianim http://www.podlaskiszlakbociani.pl/pl , transgranicznym Pierścieniem Rowerowym Suwalszczyzny http://turystyka.powiat.suwalski.pl/kat/szlaki-turystyczne/rowerowe/pierscien-rowerowy-suwalszczyzny oraz Międzynarodowym Szlakiem Rowerowym R11 http://turystyka.powiat.suwalski.pl/kat/szlaki-turystyczne/rowerowe/miedzynarodowy-szlak-r-11 , zdecydowaliśmy się zacząć od uruchomienia PRZYSTANKU ROWEROWEGO.

Nasz PRZYSTANEK ROWEROWY to miejsce, z którego można zacząć rowerową przygodę okolicznymi szlakami rowerowymi, odpocząć, w cieniu starych śliw i jabłoni naszego sadu, lub zakończyć wycieczkę.

Niespiesznie to miejsce, w którym pozyskasz informacje o atrakcjach turystycznych regionu, możesz szczegółowo zaplanować trasę zwiedzania oraz spróbować lokalnych i ekologicznych produktów.

Szlakiem Green Velo po Suwalszczyźnie 





Ujście rzeki Czarna Hańcza fot. Jerzy Gumowski (zdjęcie z www.greenvelo.pl)


Królestwo Suwalszczyzna (zdjęcie z www.greenvelo.pl)



Królestwo Suwalszczyzna Klasztor Wigry (zdjęcie z www.greenvelo.pl)


Królestwo Suwalszczyzna Klasztor Wigry (zdjęcie z www.greenvelo.pl)


MIEJSCE


Suwalszczyzna ma w sobie coś magicznego. To chyba z powodu jaćwieskiej przeszłości i „miejsc mocy”. Te „punkty mocy” to wzgórza, na których plemię Jaćwingów wznosiło swoje grodziska. Miejsca te regenerują siły i poprawiają samopoczucie. Musieli w to uwierzyć również kamedulscy mnisi, którzy najpierw zbudowali wigierski klasztor http://parafia.wigry.pro/index.php/parafia/historia-kompleksu , a później założyli miasto Suwałki. Wierząc lub nie, energię tego miejsca czuć na pewno!!!

Nasze siedlisko znajduje się pomiędzy kurhanami jaćwieskimi w dawnej wsi Szwajcaria http://www.suwalszczyzna.com.pl/miejsca/dane_m/szwajc.htm , a grodziskami w okolicach Szurpił, gdzie centralnym punktem jest Góra Zamkowa http://www.suwalszczyzna.net/atrakcje,123,gora-zamkowa.html , więc jest moc!!! Ponadto jesteśmy pomiędzy Wigierskim Parkiem Narodowym  a Suwalskim Parkiem Krajobrazowym.

Przystanek Rowerowy Niespiesznie położony jest w niewielkiej wiosce Żubryn, założonej prawdopodobnie przez Kamedułów Wigierskich ok. XVII wieku. Wcześniej musieli tu pracować drwale i węglarze, zajmujący się wyrębem i wypalaniem Puszczy Augustowskiej.

W tej urokliwej, zlokalizowanej przy historycznym szlaku kowieńskim miejscowości, prowadzimy Przystanek Rowerowy Niespiesznie i przekazujemy inną, naszym zdaniem lepszą, filozofię życia…

Cmentarzysko Jaćwingów (1) lok. Szwajcaria zdjęcie z www.suwalszczyzna.com.pl


Cmentarzysko Jaćwingów (2) zdjęcie z www.suwalszczyzna.com.pl

Góra Zamkowa lok. Szurpiły zdjęcie z www.suwalszczyzna.net


DLACZEGO BLOG?

 
Blogi podobno stworzono po to, aby pisać o tym co się lubi czyli o swoich pasjach… Dlatego ideą bloga jest zaszczepienie filozofii zdrowego i ekologicznego stylu życia (niespiesznie J), widzianego z perspektywy urokliwej miejscowości na Suwalszczyźnie.

Będzie to po trosze przewodnik po ciekawych i historycznych miejscach w regionie, zwiedzanych obowiązkowo na rowerze, po trosze o lokalnych kulinariach i ekologicznej żywności. O tym, czy można zrezygnować z wielkomiejskich przyzwyczajeń, by mieć czas dla rodziny oraz na realizację swoich pasji.

NIESPIESZNIE


Niespiesznie…. Po wielu latach pracy w korporacji, stania w miejskich korkach i życia w ciągłym pędzie, zdecydowaliśmy się przenieść z „wielkiego miasta” na Suwalszczyznę i po prostu zwolnić. Żyć spokojniej i zdrowiej, czyli niespiesznie. Zamieniliśmy samochody na rowery, warzywa i owoce na własne i smog na czyste powietrze. Uczestnicząc w tym zielonym eksperymencie, staramy się upowszechniać zdrowy styl życia oraz skupić na promocji regionu i regionalnych produktów



wyprowadzamy się ( 1 i 2)


 


 

 

początek naszej nowej przygody :)